AB Vatandaşları ve Referandum

Güncellenme Tarihi: 2019-07-09 02:53:37

Birleşik Krallıkta yaşayan ve İngiltere vizesi alma zorunluluğu olmayan Avrupa Birliği vatandaşlarını yeni gelen hükümetle beraber zor günler bekliyor.

AB Vatandaşları ve Referandum

İngiltere vizesi ile Birleşik Krallıkta yaşayan göçmenlerle beraber İngiltere vizesi almadan da serbest dolaşım hakkıyla Birleşik Krallıkta ikamet edebilip çalışabilen Avrupa Birliği vatandaşlarına karşı Başbakan David Cameron’un tepkileri oldukça net. İngiltere vizesi prosedürlerinde gelen kısıtlamalar ve zorluklarla beraber şimdi ise Avrupa Birliği vatandaşlarına yönelik kısıtlamalar söz konusu. O kadar ki eğer Avrupa Birliği referandumu İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması şeklinde sonuçlanırsa AB vatandaşları da Birleşik Krallıkta yaşamak için tüm İngiltere vizesi prosedürlerini uygulamak zorunda kalacak.

AB referandumunda ise Birleşik Krallıkta yaşayan bazı Avrupa Birliği vatandaşları referandumda söz sahibi olamayacak.Referandumda, Birleşik Krallık'ta ikamet eden 18 yaş ve üzerindeki Britanya ve İngiliz Milletler Topluluğu vatandaşları ile 15 yıldan az olmak şartıyla yurt dışında yaşayan Birleşik Krallık vatandaşları oy kullanabilecek. İşçi Partisi, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın AB referandumuna destek vereceğini duyurdu.

İngiltere'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğiyle ilgili yapılması planlanan referandumda, Birleşik Krallık'ta yaşayan bazı AB vatandaşları oy kullanamayacak.

İngiltere Başbakanlığından referandumda kimlerin oy kullanabileceğine ilişkin yapılan açıklamada, "Bu Birleşik Krallık'ın geleceği hakkında, ülkemiz için önemli bir karar. Bu nedenle biz de Britanyalı, İrlandalı ve İngiliz Milletler Topluluğu'na dahil vatandaşların bu konuda karar verebilmelerinin önemli olduğunu düşünüyoruz" ifadesi kullanıldı.

Açıklamaya göre, Birleşik Krallık'ta yaşayan İrlanda, Rum kesimi ve Malta'dan bazı AB vatandaşları referandumda söz sahibi olurken, Birleşik Krallık sınırlarında yerleşik diğer AB üyesi ülkelerin vatandaşları oy kullanamayacak.

Referandumda, Birleşik Krallık'ta ikamet eden 18 yaş ve üzerindeki İngiliz, Gallerli, İskoç, İrlandalı ve İngiliz Milletler Topluluğu vatandaşları ile 15 yıldan az olmak şartıyla yurt dışında yaşayan Birleşik Krallık vatandaşları oy kullanabilecek.

Başbakanlık açıklamasında, 58 yaşın altındaki Britanyalıların İngiltere'nin AB üyeliğine ilişkin fikrini beyan edemediğinin altı çizilerek "Bu durumu düzeltmenin, halka 'AB'de kalalım mı yoksa kalmayalım mı' seçeneğini sunmanın vakti geldi" denildi.

Bu arada, muhalefetteki İşçi Partisi, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın referandum planına destek verdiğini duyurdu. Times gazetesi için ortak bir makale kaleme alan, partinin genel başkanlığına vekalet eden Harriet Harman ile partinin dışişleri sözcüsü Hilary Benn, "İngiliz halkı İngiltere'nin AB üyeliğine ilişkin söz sahibi olmak istiyor. Bu nedenle “İşçi Partisi de AB referandumuna ilişkin yasa tasarısına desteğini verecek" ifadesini kullandı.

İngiltere vizesi ile ilgili her konuda profesyonel danışmanlık içi lütfen İngiltere vizesi başvuru hattıüzerinden bizimle iletişime geçiniz.

"AB Vatandaşları ve Referandum" sayfası 3602 defa okundu