İngiltere'de AB Referandumu

Güncellenme Tarihi: 2019-07-08 04:19:39

İngiltere vizesi ile Birleşik Krallıkta yaşayan göçmenlerin de bildiği üzere son seçimlerde David Cameron tek başına iktidar olmuş ve büyük ses getirmişti.

İngiltere'de AB Referandumu

7 Mayıs 2015 seçim sonucunda Muhafazakar Partinin yeterli oy alarak tek başına iktidar olmasıyla beraber İngiltere’de özellikle de İngiltere yerleşim vizesi türleri gibi vizelerle Birleşik Krallıkta yerleşik yaşayan göçmenleri de ilgilendirecek birçok değişiklik tahmin ediliyordu. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma konusu ise Birleşik Krallıkta İngiltere vizesine ihtiyacı olmadan ikamet edebilen Avrupa Birliği vatandaşlarını ilgilendiren bir konu.

 Başbakan David Cameron önceki yıllarda da Birleşik Krallığın Avrupa Birliğinden çıkması gerektiği yönündeki düşüncelerini açıkça belirtiyordu. Hatta birçok kez 2007 yılında Romanya ve Bulgaristan’ın da Avrupa Birliği’ne katılması ile beraber bu vatandaşların İngiltere’de de serbest dolaşım hakkına sahip olmalarından oldukça rahatsız olduğunu ve bunun İngiltere için  iyi sonuçlar getirmeyeceği yönündeki endişelerini ifade etmişti.

Tüm bu gelişmeler sonucunda David Cameron’un da tek başına iktidar olmasıyla beraber yeni İngiliz Hükümeti, 2017 sonuna kadar vatandaşlarına Avrupa Birliği’nde kalmak isteyip istemediklerini soracak, yani bir Avrupa Birliği referandumu gerçekleşecek.

Başbakan David Cameron'un seçim öncesi vaatleri arasında yer alan AB referandumu, 2017 yılının sonuna kadar oylamaya sunulacak. Referandum kapsamında İngiliz vatandaşlarından "Birleşik Krallık Avrupa Birliği üyesi olarak kalmalı mı" sorusuna cevap vermeleri istenecek. Cameron'un lideri olduğu Muhafazakar Parti, 2017'nin sonuna kadar gerçekleşmesi planlanan referandum için iktidarın ilk yılında bir yasa çıkartacak.

2017 yılının sonuna kadar gerçekleştirilecek olan AB referandumunda, İngiltere'de yaşayan diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşlarına ve İskoçya'nın bağımsızlığına yönelik referandumda oy kullanabilen 16-17 yaşındaki İngilizlere söz hakkı verilmeyecek.
Cameron, referanduma gidilmeden önce, kendi ülkesinin yönetimi konusunda Brüksel'den bir takım yetkileri geri alarak İngiltere'nin AB ile ilişkilerini yeniden şekillendireceği sözünü vermişti. İngiliz Başbakan, iyileştirilmiş bir AB içerisinde kalma taraftarı olduğunu söylemiş ancak istediği değişikliklerin yapılmaması durumunda hiçbir ihtimali elemeyeceğini dile getirmişti.

İngiltere vizesi ile ilgili her konuda detaylı bilgi almak istiyorsanız lütfen İngiltere vizesi başvuru hattını arayarak uzman ve tecrübeli danışmanlarımızla irtibata geçiniz.

"İngiltere'de AB Referandumu" sayfası 3601 defa okundu