Aile Birleşimi (İngiltere Yerleşim)

Güncellenme Tarihi: 2022-04-14 17:17:58

İngiltere'de sürekli oturum izni ile yaşayan veya İngiliz vatandaşlığı bulunan kişilerin eşleri, nişanlıları ve çocukları İngiltere Aile Birleşimi Vizesi başvurusu yaparak İngiltere'de yaşayan bireyle beraber yaşayabilir, aile birliklerini sağlayabilirler.

Aile Birleşimi (İngiltere Yerleşim)

Aile birliğini sağlamak amacıyla yapılacak Aile Birleşimi (İngiltere Yerleşim) başvuruları sonucunda sürekli oturum izni alınır. İngiltere Vizesi başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler halihazırda İngiltere'de bulunan ve aile bireyi statüsünde başvuru yaptıkları kişiden bağımsız olarak da yasal olarak İngiltere'de yaşama, çalışma, ev ve iş sahibi olma haklarına sahip olurlar.

Aile Birleşimi (İngiltere Yerleşim) amacıyla yapılacak yerleşim başvurularında başvuru yapacak kişinin İngiltere'de bulunan kişi ile olan bağına ve bağımlılık derecesine göre hazırlaması gereken evraklar da değişmektedir. Evlilik dolayısı ile yapılacak eş başvurularında Aile Cüzdanı zorunlu bir evrak olup asla yeterli değildir.

Pek çok kişi sahte evlilik yaparak İngiltere'de süresiz oturum hakkı almak istemektedir ve İngiliz Hükümeti bu sahteciliklerin önüne geçmek adına Aile Cüzdanının yanı sıra evliliğin gerçekliğini destekleyecek evraklar da sunulmasını istemektedir.

Bu bağlamda çiftin evli olduğunu ve başvuru günü itibariyle geriye dönük olmak üzere düzenli olarak iletişim içerisinde olduklarını gösterebilmeleri gerekmektedir. İngiltere'de oturum veya vatandaşlık sahibi kişinin İngiltere'de bulunduğu süreç içerisinde aile birliğinin bozulmuş olması sebebiyle evlilik birliğinin sarsılmış olması ihtimali de konsoloslukta görevli vize memurlarınca İngiltere Vizesi başvurusu değerlendirmesi sırasında gözönünde bulundurulmamaktadır.

Şayet Aile Birleşimi (İngiltere Yerleşim) vizesine yeni yapılmış bir evlilik ile başvurulacaksa çiftin nişanlılık döneminde görüşüyor olduğunu ve evliliğin gerçekliğini kanıtlayıcı evraklar sunulmalıdır. Ailelerin aracılığı ile evlilik yapılmış olması vize memurlarınca geçerli bir sebep olmayıp çiftin muhakkak birbirini tanıyor ve kendi kararları/istekleri doğrultusunda evlenmiş olmaları şart koşulmaktadır.

Nişanlılar için yapılacak İngiltere Aile Birleşimi (İngiltere Yerleşim) Vizesi başvurularında yine çiftin gerçek bir çift olduğu, İngiltere'ye giriş yapıldıktan sonraki 6 ay içerisinde evlenmeyi ve hayatlarının geri kalanını birlikte sürdürmeyi arzuladıklarını gösterebilmeleri gerekmektedir. Nişanlılar için yapılacak başvurularda Aile Cüzdanı gibi birlikteliği kanıtlayacak resmi bir evrak da bulunmadığı için daha zorlu bir süreç başvuru sahiplerini beklemektedir.

Dolayısıyla şayet zorunlu bir durum yoksa nişanlı iken başvuru yapmak yerine çiftin Türkiye'de evlenip sonrasında evlilik dolayısıyla Aile Birleşimi (İngiltere Yerleşim) Vizesi başvurusu yapmalarını tavsiye ediyoruz. Çocuklar için yapılacak aile birlikteliğini sağlamak amaçlı başvurularda da çocuğun Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre yasal olarak üzerinize kayıtlı olması gerekmektedir.

İngiltere'de bulunan ebeveynin çocuğun resmi kimliğinde anne veya baba hanesinde yazılı olması gerekmektedir. Öz ve üvey çocuklar ile  18 yaşını doldurmuş veya doldurmamış çocuklar için farklı prosedürler izlenmekte olup İngiltere Vizesi için gerekli evraklar da farklılık göstermektedir. Aile Birleşimi (İngiltere Yerleşim) ve İngiltere Yerleşim Vizesi türleri hakkında detaylı bilgi için İngiltere Yerleşim Vizeleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

Sorularınız ve başvuru prosedürünüzün başlatılması için lütfen İngiltere Vizesi Başvuru Hattı'nı kullanarak bizimle irtibata geçin ve uzmanlarımızla görüşün. 

"Aile Birleşimi (İngiltere Yerleşim)" sayfası 7427 defa okundu