İngiltere’de Hukuk Sistemi

Güncellenme Tarihi: 2022-04-15 12:09:00

İngiltere vizesi ile Birleşik Krallıkta yaşayacak olanlar bu ülkenin hukuk istemi ile ilgili bilgilere ihtiyaç duyabilirler.

İngiltere’de Hukuk Sistemi

İngiltere öğrenci vizesi ile İngiltere’de hukuk okuyacakların da faydalanabileceği İngiliz hukuku ile ilgili bilgilerden, İngiltere yerleşim vizesi gibi vize türleri ile İngiltere’de uzun yıllar yaşayacak vatandaşlar da faydalanabilir. Özellikle Ankara Anlaşması gibi vizelerle İngiltere’de iş yapacak kişiler İngiltere’de işleyen iş hukukunu iyi bilmelidirler.

İngiltere hukuk sistemi ceza hukuku (criminal law) ve medeni hukuk (civil law) olmak üzere iki başlıkta incelenebilir. Ceza hukukunu ilgilendiren pek çok dava yerel Sulh Hukuk Mahkemelerinde (Local Magistrates’ Court) ele alınır. Ağır cezayı gerektiren durumlarda davalar yerel Sulh Hukuk Mahkemeleri tarafından Ağır Ceza Mahkemelerine (Crown Court) aktarılır.

Medeni hukuku ilgilendiren bazı konular Londra’daki Yüksek Mahkemeye (High Court) taşınır. Yüksek mahkemenin üç bölümü vardır. Hisse, vergi, iflas vb. konularla ilgili davaların ele alındığı “Chancery Division”; sözleşmeler ve ticari konularla ilgili davaların ele alındığı yüksek mahkeme (Queen’s Bench Division) ve aile ile ilgili konuların ele alındığı bölge mahkemeleri (Divisional Court). Temyiz Mahkemelerinin (Court of Appeal) ceza hukuku birimi (Criminal Division) ve medeni hukuk birimi (Civil Division) olmak üzere iki birimi bulunmaktadır.

Ağır ceza mahkemelerinden gelen davalarla ilgili temyiz işlemleri “Criminal Division”da, Yüksek Mahkeme’den gelen kararlarla ilgili temyiz işlemleri “Civil Division”da ele alınır. Lordlar Kamarası’nın temyiz yetkisinin kaldırılmasını öngören Anayasal Reform Paketi sonucunda temyiz başvurusunun iletileceği en yüksek organ olarak Yüksek Temyiz Mahkemesi (Supreme Court of Justice) olarak belirlenmiş ve mahkeme Ekim 2009’da açılmıştır. Ayrıca, AB hukuku ile ilgili konularda temyiz başvuruları Avrupa Adalet Divanı’na iletilebilmektedir.

Her çeşit İngiltere vizesi ve İngiltere ile ilgili her konuda profesyonel danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız lütfen İngiltere vizesi başvuru hattı üzerinden uzman ve tecrübeli danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

"İngiltere’de Hukuk Sistemi" sayfası 4570 defa okundu