İngiltere'de Öğrencilik

Güncellenme Tarihi: 2022-04-14 17:37:33

İngiltere'de her yaştan ve her alandan insan için eğitim imkanı bulunmaktadır. Yabancı öğrenci nüfusunun çoğunluğu dil eğitimi için ülkede bulunsa da lise, üniversite, master, doktora ve mesleki eğitimler için ülkede bulunan öğrenci nüfusu da oldukça kalabalıktır.

İngiltere'de Öğrencilik

İngiltere çok uzun bir süredir dünya eğitim sisteminin tepe noktalarında bulunmaktadır. Ülkedeki eğitim sisteminin kalitesi dünyanın her yerinden ve hemen hemen her seviyedeki öğrencileri çekmektedir.

İngiltere'de üniversite ve üzeri eğitimler paralıdır ve okulların tamamı özel okul statüsündedir. Her okul giriş kriterlerini kendisi belirler. Çok kaliteli ve ünlü okulların giriş şartları da orantılı olarak yüksektir ve ücretli olarak eğitim almak için dahi oldukça iyi bir akademik geçmişe sahip olunması gereklidir.

Diğer taraftan yine oldukça iyi olan ancak diğerleri kadar ünlü olmayan okulların giriş kriterleri ve ücretleri daha normal olabilmektedir. Kısaca İngiltere'de hemen her seviyedeki öğrenci için eğitim alabileceği bir okul bulunmaktadır ve İngiltere'de alınmış eğitim dünyanın hemen her yerinde geçerli bir prestije sahiptir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrencilerin İngiltere'de eğitim alabilmesi için İngiltere Öğrenci Vizesi sahibi olması gerekmektedir. İngiltere'de alınacak eğitimin türü ve süresine göre başvurulması gereken İngiltere Öğrenci Vizesi türü de değişmektedir. Detaylar için İngiltere Öğrenci Vizeleri başlığını inceleyebilirsiniz.

Öte yandan İngiltere'de Tier 4 - Uzun Süreli İngiltere Öğrenci Vizesi ile bulunan ve "degree level" olarak tanımlanan üniversite ve üzeri seviyede eğitim alacak kişilerin haftalık 20 saate kadar part time çalışma imkanları bulunmaktadır. Bu hem kişinin dil ve iletişim yeteneklerini geliştirmesi hem de İngiltere'de bulunduğu süre içerisindeki masraflarının bir kısmını karşılamasına yardımcı olmaktadır.

İngiltere'de öğrenciliğin bitmesinin ardından "degree level" olarak tanımlanan üniversite ve üstü düzeyde eğitim almış olan kişiler Öğrenim Sonrası Çalışma İzni Vizesi (Post Study Work) ile İngiltere'de kalarak çalışabilir ve eğitim almış olduğu alanda tecrübe kazanabilir.

Bunun yanı sıra İngiltere öğrencilik hayatı boyunca 1 yıl süreyle aynı işyerinde ve aynı işte, ara vermiş olmaksızın çalışmaya devam etmiş ise yine bu işyerinde ve işte çalışmaya devam etmek şartıyla İngiltere Ankara Antlaşması Çalışan Vizesi başvurusu yaparak İngiltere'de kalmaya devam edebilirler.

Ayrıca herhangi bir ön koşul olmaksızın İngiltere'de iş kurmak ve serbest meslek sahibi olarak kendi işinde çalışmak isteyen kişiler İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi başvursu yaparak İngiltere'de kendi işlerini kurabilir ve İngiltere'deki yaşamlarını devam ettirebilirler.

İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi türleri ile İngiltere'de 4 yılın tamamlanmasının ardından İngiltere Süresiz Oturum İzni, bunun ardından 1 yıl, toplamda 5 yılın tamamlanması ile de İngiliz Vatandaşlığı'na geçiş için başvurabilirler.

İngiltere Öğrenci Vizeleri, öğrenim sonrası çalışma imkanları, post study work ve Ankara Antlaşması Vizeleri hakkında detaylı bilgi ve uzman danışmanlık hizmeti için İngiltere Vizesini kullanarak bizimle irtibata geçebilir, uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

"İngiltere'de Öğrencilik" sayfası 3971 defa okundu