İngiltere’de Sağlık Hizmetleri

Güncellenme Tarihi: 2022-04-15 12:09:57

İngiltere vizesi ile bulunan kişilere de sağlık hizmetleri sunan NHS, birçok hizmeti ücretsiz olarak sunmasına karşın bazı hizmetler için düşük bir ücret alabilmektedir.

İngiltere’de Sağlık Hizmetleri

National Health Service (Ulusal Sağlık Hizmetleri),  uluslararası öğrenciler de dâhil olmak üzere herkes için ücretsiz hizmet sunmaktadır.National Health Service (NHS) acil tedaviler, aile planlama hizmetleri, bazı bulaşıcı hastalıklarda tanı ve tedavi, psikiyatrik tedavi gibi hizmetler sunmaktadır. Diğer ücretsiz veya devlet tarafından ödenen NHS hizmetlerini alabilmek için ise bazı koşulların sağlanması gerekir. Bu durum, uyruk, göçmenlik durumu, İngiltere’de bulunulacak süre, bulunulan yer gibi faktörlere bağlıdır.

Aldığınız İngiltere vizesi ile İngiltere’de National Health Service (NHS) hizmeti alma hakkınız bulunmuyorsa ülkenden ayrılmadan önce özel sağlık sigortası yaptırmanız gerekir. Ancak National Health Service (Ulusal Sağlık Hizmetleri) hizmeti alma hakkınız olsa dahi sağlık sigortası yaptırmanız faydalı olacaktır. Çünkü bazı NHS hizmetleri için bekleme süresi oldukça uzun olabilmektedir.

İngiltere’ye seyahat edebilmeniz için tüberküloz, tetanos, çocuk felci, difteri, menenjit C, kızamık, kabakulak ve kızamıkçık gibi hastalıklara karşı aşı olduğunuzu gösteren sağlık raporları da sizden istenebilir. İngiltere’ye gelirken yanınızda bu raporların kopyalarını getirmeye dikkat etmelisiniz. Çünkü İngiltere vizesi kontrolünden geçerken bunları göstermeniz sizden istenebilecektir.

Tıbbi tedaviden geçiyorsanız, önceden ciddi sağlık sorunlarınız varsa veya engelli kaydınız varsa İngiltere’ye gelirken yanınızda reçetelerinizi, ihtiyaç duyduğunuz tedaviyi ve İngiltere’de geçireceğiniz süre boyunca ihtiyacınız olacak yardımla ilgili detayları içeren bir doktor raporu getirmelisiniz. Bu rapor, İngilizce yazılmış ya da çevrilmiş olmalıdır.

Son olarak belirtmemiz gerekirse; tüm Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşları ve aileleri İngiltere’ye serbest dolaşım hakları sayesinde İngiltere vizesi almaya ihtiyaç duymaksızın gelmeden önce Avrupa Sağlık Sigortası Kartı (EHIC) almalıdır. Bu kart, kart sahibinin ve aile üyelerinin NHS hizmetlerinden ücretsiz faydalanmasını sağlayacaktır.

İngiltere vizesi türlerine yapılan başvurular, oldukça dikkatli hazırlanması gereken başvurulardır. Bu nedenle yapılacak başvuruların bir uzman danışmanlığında yapılması hem başvurunun olumlu sonuçlanması hem de herhangi bir sebeple karşılaşılabilecek vizenin reddi durumuna itiraz ederek sonucun olumluyla değiştirilebilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır.

Firmamızla irtibata geçmeniz halinde İngiltere ve Türkiye’de bulunan ofislerimizdeki uzman danışmanlarımız gerek Türkiye’den yapacağınız ilk başvurunuzda gerekse de İngiltere’den yapacağınız uzatma başvurularınızda size yardımcı olacaktır. Bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve dosyanızı İngiltere Göçmenlik Hukuku konusunda uzman danışmanlarımızla birlikte hazırlamak için İngiltere Vizesi vasıtasıyla firmamızla iletişime geçebilirsiniz.  

"İngiltere’de Sağlık Hizmetleri" sayfası 5240 defa okundu