İngiltere'de Yaşam

Güncellenme Tarihi: 2022-04-15 12:10:43

İngiltere, Birleşik Krallık'ı oluşturan 4 ülkenin (İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya) en büyük ve merkezi olanıdır. Avrupa'nın batısında, Büyük Britanya adasında bulunur.

İngiltere'de Yaşam

İngiltere Ülke İsmi

United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, United Kingdom, UK

İngiltere Slogan

Tanrı ve benim hakkım (God and my right)

İngiltere Ulusal Marş

God Save the Queen (Birleşik Krallık ulusal marşı)

İngiltere Devlet Başkanı

Kraliçe 2. Elizabeth (Queen ELIZABETH II)

İngiltere Hükümet Başkanı

Başbakan David William Donald CAMERON

İngiltere Yönetim Şekli

Anayasal Monarşi (Constitutional Monarchy)

İngiltere Hukuk Sistemi

Roma hukuku sistemi geliştirilerek gelenekselleştirilmiş ve günümüze ulaştırılmıştır.

İngiltere Başkent

Londra (London)

İngiltere Büyük Kentler

Manchester, Birmingham, Leeds, Liverpool, Newcastle, Sheffield, Bristol, Coventry, Leicester, Nottingham ve Hull.

İngiltere Nüfus

51.092.000 (2007 tahmini)

İngiltere Etnik Gruplar

%81.5 İngiliz, %9.6 İskoç, %2.5 İrlandalı, %1.9 Galli, %1.8 Ulsterli, %2.8 Hindistanlı, Pakistanlı ve diğer

İngiltere Para Birimi

Pound Sterlin (GBP)

İngiltere Telefon Kodu

44

İngiltere Yüzölçümü

245.000 kilometrekare (Türkiye'nin 3'te 1'inden biraz daha küçük)

İngiltere Coğrafya

Büyük Britanya adasının merkezi ve güneyinin büyük kısmını kaplar. Kuzeyde İskoçya, batıda Galler ile komşudur. Adanın Avrupa'ya en yakın ülkesi olup Fransa ile Manş Denizi ile ayrılır ve denizin altından geçen Manş Tüneli ile kıtaya bağlanır.

Kuzeye doğru dağlık bir yapıya bürünen ülkenin geneli alçak tepelerle kaplıdır ve iklimi kışlar yumuşak yazlar serin olacak şekilde değişken bir yapıya sahiptir.

İngiltere Ekonomi

İngiltere kapitalist bir ülke olup hizmet sektöründe, özellikle bankacılık ve sigortacılık gibi finansal kurumlarda oldukça ileridir. Yaklaşık olarak yıllık büyüme hızı %1.9, enflasyon oranı %2.3'tür. Para birimi "pound sterlin" olup 1 pound = 100 pence (pens)'dir.

İngiltere Çalışma Koşulları

İngiltere Sınır Ajansı (UK Border Agency)'nin çıkardığı son yasayla İngiltere'de Tier 4 - İngiltere Uzun Süreli Öğrenci Vizesi ile bulunan ve "degree level" tabir edilen lisans ve üstü seviyede eğitim alan öğrencilerin haftalık 20 saati aşmayacak şekilde part-time çalışma imkanları bulunmaktadır. Ayrıca İngiltere Çalışma Çalışma Vizesi türleri ile de İngiltere'de çalışma imkanı bulunmaktadır. Hükümet saatlik asgari ücreti son düzenleme ile £6.50 olacak şekilde belirlemiştir. Kişinin aldığı sorumluluk ve yaptığı işe göre bu miktar artabilir.

Kendi işini kurmak ve serbest meslek sahibi olarak kendi işini yapmak, bağımsız olmak isteyen kişiler içinse İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi seçeneği bulunmaktadır. Detaylı bilgi için İngiltere Çalışma Vizesi türleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

İngiltere Sağlık Sistemi

İngiltere'de oturum izni olan herkes gibi geçici oturum olarak düşünülebilecek Ankara Antlaşması Vizesi sahipleri, Ankara Antlaşması Bağımlıları, Tier 4 Vizesi sahibi öğrenciler ile bunların bağımlıları Ulusal Sağlık Sigortası (NHS) kapsamındadır. Bu vize türlerinden herhangi birisine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının acil durumda hastaneye giriş yaparken ülkede bulunma ve vize türlerini belirtmeleri sigortadan yararlanmaları için yeterlidir.

Ayrıca turistik veya ziyaret kapsamlı vizeler ile İngiltere'de bulunan kişilerin de yalnızca acil durularda ve ayakta yaptıracakları tedaviler ücretsiz olup diğer bütün işlemler için ödeme yapmaları gerekmektedir.

İngiltere Bankacılık

İngiltere'de banka hesabı açtırmak Türkiye'de veya bir başka ülkede olduğu kadar kolay değildir. Fazlasıyla yeterli miktarda maddi birikiminiz olsa dahi banka hesabı açtırmak ve bu parayı yatırmak için pek çok evrak toplamanız ve form doldurmanız gerekebilir. Banka hesabı için gerekli evraklar bankadan bankaya değiştiği için tek bir liste sunmak mümkün değildir. Hesap açtırmayı düşündüğünüz banka ile görüşerek bilgi almalısınız.

İngiltere'de hesap açtığınız bankanın SORT CODE'u ve hesap numaranız (account number) ile Türkiye'deki herhangi bir banka aracılığı ile para havalesi yapılabilir. Para İngiltere'deki hesabınıza düştüğü an İngiltere'deki banka 6-12 Sterlin arası işlem ücreti kesebilir. ATM kartı ile İngiltere'deki herhangi bir bankamatikten hesaptaki parayı çekmek mümkündür.

İngiltere Din

İngiltere nüfusunun %40'ı Protestan Hristiyanlardan oluşur. %12 civarı Katolik Kilisesine bağlı, %6 Sih ve Hindu, %3 Yahudi ve %1 oranında Müslüman bulunurken genel nüfusun %38'inin inancı bilinmemektedir. İngiltere'de tüm dinlere saygı gösterilir ve herkes dininin gerekliliklerini İngiltere'de herhangi bir bölgesinde rahatlıkla yerine getirebilir.

İngiltere Şehirleşme

İngiltere'de nüfusun %92'si kırsal tabir edilen şehirleşmiş ya da şehir merkezlerine yakın küçük yerleşim birimlerinde yaşar. Londra ve Birmigham haricindeki kentlerin hemen hemen tamamının nüfusu 1 milyonun altındadır.

İngilizler için eski evlerde yaşamak gurur vericidir ve 300-400 yıllık evlerde oturmalarından övünürler. Eski stil bahçeli, tek veya çift katlı, müstakil yahut paylaşımlı, bahçeli evler yaygındır. Apartman yaşamı oldukça azdır.

İngiltere Trafik

İngiltere'de araba kullanmak niyetinde olanların dikkat etmesi gereken ilk kural trafiğin dünyanın çok büyük bir kısmına göre ters yönden akıyor olmasıdır. Dikkat edilmesi gereken en önemli bir diğer kural ise kural yaya geçitlerinde her zaman için yayaların geçiş üstünlüğü olmasıdır, istisnası yoktur. Ayrıca kent içerisinde hız limitiniz saatte 30 kilometredir.

Bunlara karşın otomobil kullanmak oldukça kolaydır. Tüm yollarda istisnasız olarak bulunan trafik işaret ve levhaları sürücünün işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Bunlara dikkat edilmesi halinde stresten uzak konforlu bir sürüş keyfi yaşayabilirsiniz.

İngiltere'de Ulaşım

Uçak, tren, otobüs ve otomobil gibi pek çok araç vasıtası ile şehirlerarası seyahat etmek çok kolaydır. İngiltere'nin her köşesi kara, deniz, have ve demir yolu ile çevrilidir.

Otobüs maaliyetleri demir yollarına göre daha düşüktür ancak seyahatler daha uzun sürer. Ayrıca 16-25 yaş arası öğrenciler öğrenci kartları ile indirimli olarak seyahat etme imkanına sahiptir.

İngiltere'de araç kiralama ve satın alma işlemleri de oldukça yaygın ve kolaydır. Günlük 25 Sterlin'e araç kiralama imkanı mevcuttur. Diğer yandan 500-600 Sterlin ödeyerek orta halli ve 10 yaş civarı bir aracı satın alabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken sigorta masraflarıdır. Araca verdiğiniz meblağ kadar sigorta masrafı da eklenebilmektedir.

İngiltere Eğlence

Eğlence tarzı kişiden kişiye değişmekle beraber İngiltere'de her zevke hitap edecek eğlence seçenekleri mevcuttur.

Sanata düşkün kişiler için müzeler, sanat merkezleri ve tiyatroları oldukça yaygındır. Ayrıca tarihin bu denli korunduğu bir ülkede tarih ve sanat severler için tek seçenek müzeler değildir çünkü ülkenin kendisi müze gibidir. Küçük bir köyde yahut Londra'nın merkezinde olmanız farketmez, her an yaşayan bir tarih içerisinde gezdiğinizi hissedersiniz.

Spor yapmayı yahut doğa içerisinde bulunmayı sevenler için İngiltere'nin ünlü parkları biçilmiş kaftandır. İngilizler parkları ile övünürler. Muhteşem büyüklük ve güzellikteki parklar kişiye isterse dinlenebileceği, isterse spor yapabileceği yeşil mekanlar sunmaktadır.

Konuşmaktan ve sohbet etmekten zevk alanlar parkta veya bahçede oturmuş bir yaşlının yanına gidip tanışabilir sohbet edebilirler. Yaşlı insanlar kendilerini yalnız hissettikleri ve bu yalnızlıktan biraz olsun sıyrılabilmek için konuşabilecekleri sohbet edebilecekleri birini ararlar. Özellikle dil öğrenimi amacıyla İngiltere'ye giden kişiler için yaşlılarla konuşmak hem dil gelişimi açısından fayda sağlayacak hem de karşılarındaki kişinin yalnızlığını bir süreliğine de olsa gidereceklerdir.

Gece hayatından hoşlanan kişiler için de İngiltere'de pek çok alternatif bulunmakta olup gece hayatı özellikle büyük kentlerde yaygındır. Küçük yerleşim birimlerinde bulunan publar da akşamları birşeyler yemek veya içmek için uygundur.

İngiltere Yemek

Geleneksel İngiliz yemek kültürü Avrupa kıtasındaki en zayıf mutfaklardan biri olarak kabul edilir. Bununla beraber ülkenin sahip olduğu göçmen nüfusunun etkisi ile İngiliz mutfağı içerik ve teknik açıdan gelişmiştir.

İngilizler genelde dışarda yemeyi severler. Evlerde pişen geleneksel İngiliz yemekleri Türklerin damak tadına pek uygun olmamakla beraber bir süre sonra alışılmaktadır.

İngiltere Kültür

İngiltere kültür ve tarih açısından oldukça zengin bir ülkedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi ülke tarihi yapısını o kadar güzel korumuştur ki sokaklarda gezerken yaşayan bir tarih içerisinde gezdiğinizi farkedebilirsiniz. Bunların yanı sıra her büyük şehirde dünyaca ünlü opera evleri, müzeler ve sanat galerileri bulunmaktadır.

Londra'daki British Museum ve National Gallery, Edinburgh'ta bulunan İskoçya Kraliyet Müzesi, Belfast'ta Cardiff Uluslararası Arenası ve Ulstee Müzesi bu devasa sanat yapılarına yalnızca birkaç örnektir.

İngiltere Konukseverlik

İngilizlerin soğuk ve konuksever olmadıklarına dair dünya genelinde yaygın bir kanı bulunmaktadır. Bu önyargı kimi yerlerde doğru olsa dahi genellemek çok yanlıştır. İngilizler bir insanla ilk defa tanıştıklarında karşılarındaki kişiyi tanımak ve tahlil etmek amacıyla mesafeli dururlar. Biraz vakit geçirdikten sonra oldukça nazik, seviyeli ve ince bir mizah yeteneğine sahip olduklarını görebilirsiniz. Bunun yanı sıra özel yaşamlarında fazla açık değillerdir. Ne kadar samimi olunursa olunsun özel hayatları ile ilgili konularda dikkat etmek gereklidir.

Diğer taraftan İngilizler ziyaretçilerine karşı oldukça konukseverdiler. İngiltere pek çok değişik milletten göçmenin yaşadığı bir toplumdur ve İngiltere'de yaşayan kimse kendisini yabancı hissetmez, çok kültürlü toplumun bir parçası olurlar.

İngiltere hükümeti hem vatandaşlarına hem de ziyaretçilerine güvenli bir ortam sağlamak amacındadır. Bu güven ortamının koruyucusu olan polisler silah taşıma zorunluluğu duymaz ve bu İngiltere'yi ziyaret etmek isteyen kişilere şiddetin azlığı ile güvenliğin yaygınlığı hakkında fikir verebilir.

"İngiltere'de Yaşam" sayfası 4254 defa okundu